Podsumowanie projektu „Otwarci na Sukces”

„Full Bike”, „Detektyw PEPE” oraz „Pralinkolandia” to nazwy trzech najlepszych pomysłów na własne firmy.

To też efekt rocznej nauki podstaw ekonomii w projekcie „Otwarci na sukces”. Autorami tego sukcesu są uczniowie starogardzkich gimnazjów. 28 października w Pomorskiej Wyższej Szkole w Starogardzie Gdańskim organizatorzy projektu podsumowali roczne działania, a zwycięzcy odebrali nagrody.

– Projekt „Otwarci na sukces” skierowany był do uczniów gimnazjów – przypomniała podczas podsumowania kierownik projektu Alicja Czarna. – Młodzież przez cały rok uczestniczyła w dodatkowych zajęciach z podstaw przedsiębiorczości. Spotykała się z doradcą zawodowym, który uczył gimnazjalistów zarządzania własnymi finansami, jak założyć firmę i skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie interesu. Uczniowie uczestniczyli w targach pracy, gdzie zapoznawali się z ofertami pracy i potrzebami przedsiębiorców. Odwiedzili też wiele urzędów, instytucji oraz lokalne firmy, gdzie uczyli się zastosowania teorii w praktyce.

Ideą inicjatywy było wykształcenie w młodych ludziach umiejętności myślenia przedsiębiorczego. – Chcieliśmy ich otworzyć na nową wiedzę i doświadczenie, aby nie bali się ryzykować i podejmować wyzwań. Znajomość rynku pracy i zmian w nim zachodzących z pewnością pomoże młodym ludziom w przyszłości podejmować ważne decyzje – dodała na koniec podsumowania kierownik projektu.

Całe przedsięwzięcie zakończył konkurs na najlepszą koncepcję przedsiębiorstwa, które miałoby rację bytu na lokalnym rynku i zmniejszyłoby bezrobocie w mieście. Spośród kilkunastu prac komisja konkursowa najwyżej oceniła pomysł uczniów Gimnazjum Nr 2 Michała Egyerta, Łukasza Małkowskiego oraz Oskara Kurs. Ich projekt „Full Bike” zdaniem oceniających był najbardziej realny i pomysłowy.

– Pomysł na firmę nasunął się sam – przyznał Oskar Kurs. – Cała nasza trójka uwielbia jeździć na rowerach. Mamy mnóstwo znajomych, którzy tak jak my, może za wyjątkiem zimy, właśnie w ten sposób spędza wolny czas. Coraz więcej ludzi chętniej i częściej korzysta z tego środka transportu. W ostatnich latach powstało też dużo ścieżek rowerowych, które łączą odległe części miasta. Poszliśmy w tym kierunku i wymyśliliśmy wypożyczalnię rowerów w mieście. Zależało nam, aby nasz pomysł był łatwy i realny do wykonania, gdzie przy minimalnym wkładzie własnym firma będzie na siebie zarabiać. Trafiliśmy w dziesiątkę – dodał z uśmiechem pomysłodawca.

II i III miejsce zajęły Detektyw Pepe – Sebastiana Golińskiego, Mileny Winiarskiej i Łukasza Byłoś z Gimnazjum Nr 1 oraz Pralikolandia – Jagody Jankowskiej, Julii Jankowskiej i Juliana Kambacha z Gimnazjum nr 4.

Wyróżnienia otrzymali:
1. Anna Górska, Aleksandra Kotkiewicz i Oliwia Kubik za projekt „Pracownia Jutra K.O.G.A. FASHION” – Gimnazjum nr 1
2. Jakub Konopko, Szymon Kałuski, Franciszek Andrearczyk za projekt „MEDSTAR Wprowadzenie na rynek usług opieki medycznej i socjalnej nad osobami starszymi” – Gimnazjum nr 1
3. Bartosz Mueller, Mateusz Richert i Jakub Włoch za projekt „GASTROBUS“ – Gimnazjum nr 2
4. Marcin Rogowski, Maciej Lewicki i Paweł Pogroszewski za projekt „CLEANEX. Usługi sprzątająco-przeprowadzkowe” – Gimnazjum nr 2
5. Natalia Komorowska, Patrycja Małczyńska i Monika Laser za projekt „RIGHT WORLD” – Gimnazjum nr 4
Specjalne wyróżnienie Komisji otrzymał pomysł uczniów z Gimnazjum nr 3 Patrycji Migowskiej, Magdaleny Jurczyk i Martyny Myszkowskiej „ ZSZYWKA” .

– Ekonomii powinno się uczyć od najmłodszych lat – stwierdził podczas powitania prezydent Janusz Stankowiak. – Cieszy nas widok tylu młodych ludzi, którzy dostrzegają potrzebę rozwijania u siebie talentu do prowadzenia własnych biznesów. Nie bójcie się ekonomi, bądźcie w życiu kreatywni i otwarci na sukces – życzył wszystkim uczestnikom prezydent.

Przewodniczący Komisji Konkursowej Hubert Kołodziejski wykładowca PWS w Starogardzie przyznał, że wszystkie prace uczniów były na bardzo wysokim poziomie. – Młodzież udowodniła, że to nie był zmarnowany czas, że projekt „Otwarci na sukces” przyniósł wymierne efekty. Pomysły na własne firmy pokazały cały przekrój wiedzy i umiejętności, które uczniowie zdobyli podczas tego roku. Wykazali się dużą znajomością najważniejszych zagadnień z przedsiębiorczości, umiejętnością analizowania, planowania, tworzenia biznes-planów i kalkulowania kosztów. Cel został osiągnięty, a wszystkim uczestnikom i ich opiekunom należą się gratulacje – powiedział Kołodziejski.

Na zakończenie spotkania o swojej drodze do sukcesu opowiedział lokalny biznesmen Mariusz Szwarc właściciel firmy Broker. – Nie trzeba się bać ekonomii, trzeba wierzyć w swoje pomysły i ciężko pracować, bo najważniejsze w życiu jest to, aby robić to, co się kocha -powiedział.

Podczas podsumowania prezydent wręczył podziękowania za pomoc i współpracę przy projekcie m.in. Dyrektorce Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku – Marzenie Tymoszuk, Naczelnikowi Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP Warszawa – Arturowi Kalecie, Rektorowi Pomorskiej Szkole Wyższe dr Wiesławowi Wice, prezesowi SKB ZP Grzegorzowi Borzeszkowskiemu, a także wykładowcom, przedsiębiorcom, kierownikom Urzedów, opiekunom i dyrektorom szkół.

lista-podziekowan-dla-osob-zaangazowanych-w-projket-otwarci-na-sukces

Spotkanie poprowadził Tadeusz Błędzki – naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych, który wraz z pracownikami Magdaleną Szwarc i Agnieszką Gwizdałą odpowiadali za organizację i przeprowadzenie projektu. „Otwarci na sukces” współfinansował Narodowy Bank Polski. Piątkowe popołudnie umilił występ uczennic z Gimnazjum Nr 1.

Wszystkie pomysły uczniów na prowadzenie własnej działalności można zobaczyć na stronie http://otwarcinasukces.starogard.pl/

 

Galeria